Kırtasiye alışverişinde nelere dikkat etmeliyiz ?

04 Ağustos 2020
Kırtasiye alışverişinde nelere dikkat etmeliyiz ?

Kırtasiye alışverişinde nelere dikkat etmeliyiz?

Kırtasiye ürünleri; ev, okul ve ofis ihtiyaçlarımızın başında geliyor. Hayatımızın neredeyse her alanında ihtiyaç duyduğumuz bu ürünlerin işlevselliği, yaptığımız işin sonucunu da doğrudan etkiliyor. İhtiyaca uygun seçilen kırtasiye ürünleri zamandan tasarruf sağlarken, yapılan işin başarılı sonuçlanmasına da katkı sağlıyor.

İşlevsel kırtasiye ürünlerinin aynı zamanda sağlıklı ürünler olup olmadığı tartışılan konular arasında yer alıyor. Kırtasiye ürünlerinin içerisinde yer alan bazı maddeler, sağlığa zararlı. Bu maddelerin neler olduğunu bilmek, bilinçli kırtasiye alışverişini de beraberinde getiriyor. Peki, kırtasiye alışverişi yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Bu sorunun cevabını sizin için derledik.

Üreticisi Belli Ürünler Tercih Edilmeli

Kırtasiye ürünleri, genel kullanım amaçları gereği, insan cildiyle uzun süreli ve sıkça temas ediyor olmalarından dolayı, üretimlerinin ardından birçok teste tabi tutulur. Bu testlerin sonucuna bağlı olarak sağlığa uygunluğu değerlendirilir ve satışa sunulur. Fakat üreticisi belli olmayan kırtasiye ürünlerinin içerisinde, sağlığa zararlı maddelerin yer alması yüksek bir ihtimal taşır. Bu nedenle, kırtasiye alışverişinde üreticisi belli olan, kalite ve güvenlik testleri gerçekleştirilmiş ürünler tercih edilmelidir.

Peki bu üreticilerin hangi testler sonucunda, hangi belgelere sahip olması gerektiğini biliyor musunuz?

Bu belgeler, ürünün üretildiği ülkeye ve ürüne göre değişiklik gösterse de CE /EN 71 / ISO / TSE belgeleridir. Yurtdışından ithal edilen kırtasiye ürünlerinde CE veya EN sertifikaları olmalıdır. Türkiye’de üretilen yerli kırtasiye ürünleri için ise, TSE ve ISO belgelerine sahip markaların ürünleri tercih edilmelidir.

Etiketi Olmayan Kırtasiye Ürünleri Tercih Edilmemeli

Ürün etiketleri üzerinde üretici firmaya, üretim yeri ve zamanına ait bilgiler yer alır. Bu bilgilerin ışığında, markanın güvenilirliğini sorgulamak oldukça kolaydır. Fakat etiketi olmayan ürünlerde, üretici firmaya ait hiçbir bilgiye ulaşılamadığı için kalite ve güvenlik sorgusu yapılamaz. Bu nedenle kırtasiye alışverişinde etiketi olmayan ürünler tercih edilmemelidir.

Tüm bunların yanı sıra kokulu silgi, kokulu defter gibi yoğun koku içeren kırtasiye malzemeleri içerisinde sağlığa zararlı maddelerin yer alma olasılığı yüksektir. Bu nedenle kokulu kırtasiye ürünleri, uçucu sıvılar ve ciltle temas eden ürünlerin seçimine ayrıca özen gösterilmelidir.

İdeal hayatta özen gösterilmesi gereken bu noktalara, maalesef ki herkesin zamanla yarıştığı günümüzde, son tüketicilerin tamamen dikkat etmelerini beklemek biraz gerçek dışı olabilir. Bunun yerine, tüm sertifikasyonlara sahip, insan sağlığına dikkat eden, daha karlı olmasına rağmen kalitesiz ürün satmayan, uzmanlıkları ve uzun yıllar deneyimleri hep kırtasiye ürünleri üzerine olan Kırtasiye Dünyası gibi zincir mağazalardan alışveriş yapılması tüm riskleri sıfırlayacaktır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.