Bir Başarı Hikayesi Faber Castell

10 Şubat 2023
Bir Başarı Hikayesi Faber Castell

Bir Başarı Hikayesi Faber Castell

Dünyaca ünlü kalem ve yazım gereçleri markası Faber-Castell'in öyküsü, kurucusu Kaspar Faber’i ve babadan oğula devreden bir geleneğin tarihini anlatıyor.

Almanya’nın Nürnberg eyaletinin Stein kasabasında bir dolap üreticisi olan ve 1730-1783 yılları arasında yaşayan Kaspar Faber adlı bir marangoz, ahşap ustalığını daha farklı mecralarda sergilemek istemiştir. İlk olarak yerel tüccarlar için kurşun kalem yapımına başlayan Kaspar Faber, ürünlerin büyük ilgi ve beğeni toplaması sonucunda 1761 yılında kendi el yapımı kurşun kalemlerini üretmeye başlamıştır. Kendi üretimi olan kurşun kalemleri, o dönemin okumuş kesimi olarak nitelendirilen aristokratik ve zengin ailelere pazarlamıştır.

1784 yılında Kaspar Faber’in ölümüyle bu iş mirası babadan oğula devretmiştir:

   • 1784-1819 Anton Wilhelm Faber
   • 1819-1839 Georg Leonhard Faber
   • 1839- 1896 Lothar von Faber

Lothar Von Faber Dönemi ( 1839- 1896 )

Lothar Von Faber, Paris ve Londra metropollerinde eğitimini tamamlayıp deneyim kazandıktan sonra, 22 yaşında aile işinin başına geçerek görevini üstlendi. “Dünyada yapılabilecek olanın en iyisini yaparak kendini tepeye taşıma” düşüncesiyle hareket etmekteydi.

Başlangıçtan itibaren ürünlerinin kalitesi en büyük önceliği oldu: “O zamanlar Paris'te yarışmam gereken güçlü bir rakibim vardı. Bu yüzden, bu rekabette üste çıkmanın yollarını yıllarca düşünmem gerekti. En iyi yol her zaman ürünün kalitesidir...". Lothar bu anlayışı ile çok kısa bir süre sonra, mükemmel kalitede kurşun kalemler üretmeyi başardı. Bu kalemleri şirketin ismi ile işaretledi ve böylece ilk kez bir yazım gerecinin üzerinde marka adı yer aldı.

Üretim Yerlerini Modernleştirdi (1839)

Lothar; üretim yerlerini, üretim haneleri işçilerin sağlığını da göz önünde bulundurarak aydınlık ve havadar olacak şekilde modernleştirdi.

1844 yılında ise çalışanları için şirket sağlık programı, tasarruf bankası ve emeklilik fonu kurarak yenilikçi bir işveren olduğunu kanıtladı. Çalışanlar için evler yaptırdı, çalışanların çocukları için okul ve kreş yapılması amacıyla mali yardımda bulundu.

İlk Dış Şube New York’ta Açıldı (1849)

Şirket 1843’ten beri Amerika’da aracı firmalar tarafından temsil edilmekteydi. Hem Kuzey Amerika’da aracısız yer almak hem de bu pazara girerek marka değerini arttırmak amacıyla, A.W. Faber adını taşıyan markanın ilk dış şubesi New York’ta açılmış oldu. Marka, bu açılış ile dünyanın birçok yerinde adını duyurmaya başladı ve şubelerini çoğaltmaya devam etti.

1851 – İngiliz kolonilerinin tedariği sayesinde ticaret yolları Hindistan, Çin, Japonya, Avustralya ve Güney Amerika'ya uzandı.

1856 yılında Lothar, Sibirya’da en kaliteli grafiti sağlayan bir madenin maden haklarını satın aldı. Böylelikle, şirketin hammadde sorununu kökünden çözmüş oldu.

Kalem Üretim Fabrikası New York’ta Açıldı (1861)

New York’taki şubenin ürünleri Stein’den ithal etmek zorunda kalması, fiyatların yükselmesine ve bunun sonucu olarak şirketin rekabet gücünün azalmasına neden oluyordu. Bu sorun karşısında Lothar, Kuzey Amerika pazarı için kurşun kalem üretebilmek amacıyla New York yakınlarında bir fabrika kurdu. Bu fabrikanın başına en küçük kardeşi Eberhard Faber’i geçirdi.

A.W. Faber’den Faber Castell’e

Lothar Von Faber’in tek çocuğu olan Wilhelm, Eberhard Faber'in en büyük kızı Bertha ile evlendi. Bu evlilikten doğan üç kızdan en büyüğü Ottilie’nin, Almanya’nın en eski aristokrat ailelerinden birinin oğlu olan Kont Alexander zu Castell-Rüdenhausen ile evlenmesi ile marka Faber-Castell adını almıştır.

Geçmişi uzun yıllara dayanan köklü ve yenilikçi Faber-Castell ürünleri, günümüzde en sık tercih edilen kırtasiye malzemelerini üretmeye devam ediyor. Sadece kurşun kalem üretimi değil; tükenmez kalem, oyun hamuru, pilot kalem, keçeli kalem, boya kalemleri, defter ve çanta üretimi de yapmaktadır. Güvenilir markalar arasında yer alan Faber-Castell ürünlerini incelemek ve avantajlı fiyatlarla satın almak için Kırtasiye Dünyası’na hemen göz atın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.